REJESTRACJA  |  Pn. - Pt., w godz. 7.30-18.00  |  tel. +91 489 24 90 

Szczepienia przeciwko grypie

Szanowni Państwo,

Serdecznie zachęcamy do corocznych szczepień profilaktycznych przeciwko grypie.

Grypa, jako choroba wirusowa, charakteryzuje się bardzo dużą zakaźnością i łatwością zarażenia się od chorej osoby. W większości przypadków zachorowanie na grypę powoduje obłożną chorobę, u części chorych mogą występować powikłania i zdarzają się też zgony, szczególnie u dzieci, osób starszych i obciążonych innymi, dodatkowymi poważnymi chorobami. Z danych epidemiologicznych wynika, że w zeszłym roku odnotowano rekordową liczbę zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Zachorowało 5 385 962  osób, tj. o blisko 10% więcej niż analogicznym okresie poprzedniego sezonu grypowego. Odnotowano 47 przypadków zgonów oraz o 9% więcej hospitalizacji z powodu grypy i jej powikłań . Najczęściej zdarzały się one u osób po 65. roku życia, które są najbardziej narażone na powikłania grypy.  Szczepienie w większości przypadków chroni przed zachorowaniem lub w znaczący sposób łagodzi przebieg choroby. Szczepienie jest bezpieczne i może być wykonywane już od 6 miesiąca życia.

Szczepieniami szczególnie należy objąć następujące grupy:

  • osoby po przeszczepieniu organu
  • zdrowe dzieci w wieku powyżej 6 m.ż.
  • osoby w wieku ≥ 50 lat; ponieważ w tej grupie znacznie zwiększa się liczba osób
  • dorosłych i dzieci, chorych na przewlekłe choroby układu sercowo naczyniowego, oddechowego (w tym chorych na astmę), choroby nerek, choroby wątroby, choroby neurologiczne, choroby hematologiczne, choroby metaboliczne (w tym chorych na cukrzycę)
  • dorosłych i dzieci z niedoborami odporności (w tym spowodowanymi leczeniem immunosupresyjnym lub zakażeniem HIV)
  • kobiety, które są lub będą w ciąży w trakcie sezonu epidemicznego grypy
  • pensjonariuszy domów opieki społecznej zakładów opieki zdrowotnej, dla przewlekle chorych bez względu na ich wiek
  • osoby otyłe, u których indeks masy ciała (BMI) wynosi ≥40.

Jeżeli są Państwo zainteresowani szczepieniem przeciwko grypie, mogą Państwo poprosić swojego lekarza o wystawienie recepty na szczepionkę (koszt preparatu Vaxigrip tetra to ok. 50 zł, w zależności od apteki, dla osób po 65 roku życia,kobiet w ciąży, dzieci i młodzieży,pacjentów z chorobami współistniejącymi odpłatność wynosi 50%, dla seniorów po 75r. ż. jest bezpłatna). Z zakupionym preparatem proszę ponownie zgłosić się do swojego lekarza, który po zbadaniu Państwa skieruje Państwa do gabinetu zabiegowego, gdzie szczepionka zostanie podana.

Istnieje również możliwość skorzystania z bezpłatnych szczepionek, finansowanych przez Gminę Miasto Szczecin. Szczepienia dedykowane są dla osób, które ukończyły 65 rok życia i są zameldowane w Szczecinie.Punkty w których można otrzymać szczepienie p. grypie dostępne są na stronie Urzędu Miasta

Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat grypy i szczepień profilaktycznych zachęcamy do odwiedzenia strony:

Grypa